ul. Szarych Szeregów

mapa fotopolska.eu

 

ul. Szarych Szeregów rozpoczyna się przy ulicy Garncarskiej a kończy przy ulicy Kilińskiego.

Dawniej: Wasserstraße, Bolesława Bieruta*

Ulica Szarych Szeregów jako jedna z nielicznych niewiele zmieniła się przez ostatnie stulecie. To przy niej są położone reprezentacyjne budynki Starostwa Powiatowego (wybudowany w 1903 roku w miejscu starej kuźni). Przed wojną ulica nosiła miano Wodnej, nie tylko zapewne z racji położenia tuż nad rzeką Słupią, ale także często występujących tutaj podtopień.

ul. Szarych Szeregów

Bulwary nad Słupią

Biały Spichlerz (12)

Czerwony Spichlerz

Starostwo Powiatowe

I Liceum Ogólnokształcące

Młodzieżowy Dom Kultury (8)

Park przy MDK

Biały Spichlerz  i Czerwony Spichlerz

XIX wieczny spichlerz zbudowany jako magazyn wojskowy, dziś pełni funkcję muzealną. Znajduje się w nim stała wystawa prezentująca największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Budowę tego magazynu wojskowego rozpoczęto wiosną 1804 roku z przeznaczeniem na przechowywanie obroku dla koni.

Więcej…
Poprzez wprowadzenie funkcji muzealnej: wystawienniczej i magazynowej, zaczął nowy rozdział. W lipcu 2019 r. został otwarty dla zwiedzających. Wystawy: „Witkacy, Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia”; „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”; „Słupsk. Miasto i ludzie”.
Czerwony Spichlerz to ponad 1600 metrów kwadratowych powierzchni, został zaprojektowany w 1905 roku. Młodszy brat sąsiadującego obok Białego Spichlerza posiada wiele oryginalnych elementów architektonicznych w złym stanie, które zostaną zrekonstruowane. Zaplanowana jest w nim nowa siedziba dla biblioteki muzealnej, sale edukacyjne, dodatkowe pracownie konserwatorskie oraz magazyny

Biały Spichlerz  i Czerwony Spichlerz

Starostwo Powiatowe w Słupsku

Budynek Starostwa Powiatowego w Słupsku oddany został do użytku 6 listopada 1903 roku. Powstał w miejscu rozebranego ryglowego, piętrowego budynku z kuźnią Rehfeldt’a. Powierzchnia obiektu w kształcie litery „U” wynosi 840 m2 . Budynek w całości jest podpiwniczony. Prowadzi do niego sześć wejść, z czego główne znajduje się od ul. Szarych Szeregów. Ściany zewnętrzne posiadają licowanie cegłą klinkierową o lekko matowej czerwonej barwie. Liczne zdobienia w granicie i piaskowcu nadają zabytkowi szczególnego charakteru i uroku. Detale nawiązują do epok renesansu i baroku flamandzkiego.

Więcej…
Elementy dekoracyjne umieszczone przy tarczach lub oknach nawiązują do kasztanowców rosnących nad Słupią, liści akantu i licznych kwiatów oraz ostów. Ozdobą budynku jest kwadratowa wieża zegarowa, o wysokości około 35 metrów z zachowanym neobarokowym cebulastym hełmem z wietrznikiem.
I Liceum Ogólnokształcące

I Liceum Ogólnokształcące

Młodzieżowy Dom Kultury

Młodzieżowy Dom Kultury

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Galeria Kameralna w Słupsku, ma 108 m² powierzchni wystawienniczej. Jest bardzo dobrze przystosowana dla prezentacji malarstwa, rysunku, rzeźby i instalacji.

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Szare Szeregi

kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP, potocznie także całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej 1939–1945.

*Bolesław Bierut (1892 – 1956) – polski polityk, działacz komunistyczny, agent NKWD, Przewodniczący Krajowej Rady Narodowej (1944r.), prezydent KRN i zastępujący Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (1944–1947), Prezydent Rzeczypospolitej w latach 1947–1952 (wybrany przez Sejm RP po sfałszowanych wyborach parlamentarnych 1947r.), przywódca PZPR (od 1948 jako sekretarz generalny, a od 17 marca 1954 I sekretarz KC), prezes Rady Ministrów w latach 1952–1954, poseł do KRN, na Sejm Ustawodawczy i na Sejm PRL I kadencji, członek Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR nadzorującej Ludowe Wojsko Polskie od maja 1949. Budowniczy Polski Ludowej.