ul. Mieczysława Niedziałkowskiego

mapa fotopolska.eu

 

ul. Mieczysława Niedziałkowskiego rozpoczyna się przy ulicy Sienkiewicza a kończy przy ulicy Krasińskiego.

Dawniej: Arnoldstrasse*

ul. Mieczysława Niedziałkowskiego Niedźwiadek, który działa społecznie
przy ul. Mieczysława Niedziałkowskiego

przy ul. Mieczysława Niedziałkowskiego

Teatr powstał w 1966 r. z inicjatywy Andrzeja Golińskiego. Po wystawieniu czterech spektakli organizator sceny wyjechał ze Słupska, a sam teatr zawiesił działalność. W 1972 r. teatr został reaktywowany przez Antoniego Franczaka – powstał Ośrodek Teatralny Rondo. Od 1976 r., z inicjatywy Franczaka, współpracę z Rondem podjął reżyser Stanisław Otto Miedziewski. W 1977 r. obaj doprowadzili do realizacji pierwszego z widowisk plenerowych: „Sztandary i znaki”. Ta forma działalności przyniosła słupskiemu teatrowi popularność, a zespół występował w wielu krajach Europy. 

Więcej…
Na zlecenie Federacji Teatrów Nieprofesjonalnych z Kopenhagi Rondo dwukrotnie było organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Widowisk Plenerowych, w których uczestniczyli chętni z Indii, Izraela, krajów skandynawskich, Wielkiej Brytanii i innych krajów Europy. Widowiska były grane na festiwalach w Portugalii, Austrii, byłym Związku Radzieckim, na Węgrzech i w całej Polsce. W pomieszczeniach teatru odbywają się też inne imprezy kulturalne, na przykład od 1995 r. koncerty jazzowego Komeda Jazz Festival. Od 1985 r. siedzibą Ronda jest budynek posakralny z 1912 r., odkupiony od parafii ewangelicko-augsburskiej dla potrzeb teatru.

Ośrodek Teatralny „Rondo” jest jednym z trzech słupskich teatrów. Działa w dawnej kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ul. Niedziałkowskiego, wybudowanej w 1905 r. przy ul. Mieczysława Niedziałkowskiego

Synagoga Stolp znajdowała się w centrum Słupska przy ulicy Arnolda (do 1945 r.0. Została zaprojektowana przez Eduarda Kocha i zbudowana w latach 1901/02. Przed budową istniała synagoga przy ul. Rajskiej (ul. Bema), która miała zostać rozbudowana. Gmina żydowska zdecydowała się wybudować nowy budynek w innym miejscu, ponieważ stara synagoga graniczyła z dzielnicą czerwonych latarni…

Więcej…
Nowy kościół, który był jednocześnie ośrodkiem kultury, miał pomieścić 400 mężczyzn i 300 kobiet. Podczas pogromów listopadowych w 1938 r. narodowi socjaliści podpalili synagogę. Naoczni świadkowie poinformowali, że jednostki SA i policja odgrodziły teren, więc strażacy nie byli w stanie ugasić pożaru. Ówczesny burmistrz miasta Walter Sperling, który słynął z tolerancji i był jednocześnie dowódcą policji, nakazał użycie wobec podpalaczy broni palnej. Rozkaz został zlekceważony pod naciskiem SA i gestapo. W 2006 roku zrekonstruowano ogrodzenie otaczające synagogę. Na odbudowanych filarach dwie tablice w języku polskim, hebrajskim, angielskim i niemieckim upamiętniają synagogę i parafię: „ Pamięci społeczności żydowskiej w Słupsku (Stolp) 1705–1942 i całej Zagładzie oraz naszego dziadka dr. Maksowi Józefowi, rabinowi Słupska (Stolp) w latach 1902-1936 i jego córce Zuzannie 1906-1942.”

Mieczysław Niedziałkowski

pseudonim Mek (19 września 1893 w Wilnie – 21 czerwca 1940 w Palmirach koło Warszawy) – polski działacz socjalistyczny (PPS), wieloletni poseł na Sejm RP (1919-1935), publicysta, komisarz cywilny przy Dowództwie Głównym Służby Zwycięstwu Polski, członek Głównej Rady Politycznej.

*Friedrich Wilhelm Arnold w latach 1827 – 1846 był burmistrzem Słupska.