ul. Stefana Jaracza

mapa fotopolska.eu

 

ul. Stefana Jaracza rozpoczyna się przy ulicy Przemysłowej a kończy przy ulicy Lutosławskiego.

Dawniej: Mała Przedmiejska, Kleine Aukerstrasse*

Po wojnie nadano jej nazwę Mała Przedmiejska. W sierpniu 1945 roku, po śmierci Stefana Jaracza, nadano jej imię tego wybitnego aktora. Ulicę wybrano ze względu na bliskość Starego Teatru, który stał u wylotu ulicy, na przeciwko ratusza. Dawniej przy Jaracza znajdowała się fabryka maszyn oraz wozów, po wojnie zamieniona na fabrykę mebli. Do tej pory nikomu nie udało się poznać dokładnej historii gmachu biblioteki pedagogicznej. Budynek „okrąglaka” powstał w 1936 roku. Mieścił się w nim niemiecki urząd pracy, po wojnie kwaterowali tam Rosjanie. Później powstała tu Szkoła Podstawowa nr 10. W 2001 roku podczas remontu piwnic natrafiono na ślad poniemieckich lochów. Niektórzy uważali nawet, że było więzienie z piecem krematoryjnym.

ul. Stefana Jaracza

Pomorska Biblioteka Pedagogiczna (18A)

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (18A)

Kościół parafialny pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela (6)

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny

24 września 1974 r. dekretem Stolicy Apostolskiej powołano do życia cerkiew greckokatolicka w Słupsku. Cerkiew zajmowała zaszczytne miejsce w ukraińskim życiu duchowym i narodowym. Komuniści to zrozumieli, więc pierwsze kroki represji skierowano właśnie na nią. Cerkiew greckokatolicka została oficjalnie zlikwidowana w Związku Radzieckim, Rumunii i Czechosłowacji. W Polsce jej likwidacja miała nastąpić w wyniku deportacji Ukraińców na sowiecką Ukrainę.

Cerkiew Greckokatolicka

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi

Założonych przez Lamę Ole Nydahla na prośbę XVI Karmapy. Linia Karma Kagyu jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. gi opiera się na trzech filarach: poglądzie, że wszystkie istoty i zjawiska są doskonałe, medytacji – przekształcającej ten pogląd w bezpośrednie doświadczenie oraz skutecznym działaniu, wypływającym z uzyskanego w ten sposób wglądu.

przy ul. Stefana Jaracza 3

przy ul. Stefana Jaracza 2 i 4

Stefan Jaracz

(24 grudnia 1883 w Żukowicach Starych k. Tarnowa – 11 sierpnia 1945 w Otwocku) – polski aktor teatralny i filmowy, pisarz, publicysta; założyciel i dyrektor teatru Ateneum w Warszawie.

*obniżenia terenu w południowej części miasta określano jako „Aucker” (pomorski odpowiednik niziny).